Ulusal Basketbol Birliği’ndeki İşler, Günümüz Ekonomisinde Mevcut mu?

1592033726

Ülkenin durgunluk içinde olduğu bir sır değil. Ülkenin ekonomik krizde olduğu da bir sır değil. Aslında o kadar iyi biliniyor ki, her iki başkan adayı da bunu kabul etti ve seçmenler sorunu en iyi şekilde çözebileceğini düşündükleri kişilerolarak karar verecekler. Bu ülke için ideal bir durum değil. Durum mevcut iş piyasası üzerinde olumsuz bir etki yarattı. Bilinmeyen şey, mevcut ekonomik durumun başta Ulusal Basketbol Birliği olmak üzere spor dünyasındaki işleri etkip etkilemeyeceği.

NBA’deki iş fırsatlarını anlamanın iyi bir yolu, NBA takımlarının gerçek iş sayılarına bakmaktır. Ağustos 2008’de Newsok.com tarafından yayınlanan bir makalede, NBA’deki mevcut işlerin dökümü özetlenmiştir. Mike Baldwin makale raporları gibi:

-Basketbol operasyonları (Jobs 20-25 çalışanı)

-Satış (İşler 12-20)

-Pazarlama (İşler 10-12)

-Yayıncılık (İş 6-10)

– Misafir ilişkileri,suit hizmetleri (İş 4-8)

-Sezonluk bilet tutma (İşler 3-5)

-Bilet işlemleri (İşler 3-4)

-Mağazacılık (İş 4-7)

-Etkinlikler ve eğlence (Jobs 6-10)

-Toplum ilişkileri (Jobs 4-6)

-Halkla ilişkiler (İş 3-5)

-İş geliştirme (İş 6-10)

-İş faaliyetleri (İş 2-5)

-Bilgi teknolojisi (İş 2-4)

-İnsan kaynakları (İş 2-3)

-Finans İşleri (3-5)

Baldwin’in makalelerinden de görüldüğü gibi, her takımın ön ofisi için yaklaşık 90-140 iş vardır. Bu çok, çok iyi bir sayıdır ve iş arayanlar için duymak için harika bir şey olmalıdır. Her ön ofiste pozisyonların çok sayıda giriş seviyesi iş başvuru için açıklıklar büyük bir sağlar.

Her ön ofis için işlerin çok sayıda iyi bir şey olsa da, başka bir son makale NBA işleri hakkında bazı kötü haber gösterir. Ligin komiseri David Stern, toplam da işlerin yaklaşık yüzde 80-9’unun kesileceğini bildiriyor. “Birkaç ay önce ekonominin biraz titrek olacağına karar verdik ve kemer sıkmaya başladık.” “Tahminim, bir hafta içinde bahşiş verdiğimizde, sezonluk biletlerde mütevazı bir şekilde ineceğiz… Gelir elde edebileceğimizi düşünüyoruz, ama seyirciye mi yoksa aşağı ya da yukarıya mı çıkacağımızı kesin olarak söyleyemem çünkü bu çok dokunaklı ve gidiyor, çünkü spor biletleri çok harcanabilir bir gelir. Bu yüzden büyük bir etki görmeyeceğiz, ama biraz etki göreceğimizi söyleyebilirim.”

Stern’ün ekonomik durumun liglerin işlerini etkilediğini kabul ettiği açık, ama genel olarak bunun ligi uzun vadede etkilemesinden endişe etmiyor. İş arayanlara tavsiyem hemen hemen aynıdır. Mevcut iş piyasası etkilenir, ancak her takım için çok sayıda iş (90-140) göz önüne alındığında (x 30 takım), çok sayıda (2700-4200) iş açıklıkları hala lig genelinde mevcuttur. Karışımın içine atıldığını görebildiğim tek kavisli top, başkanlığın önümüzdeki dört yılı boyunca ekonomik duruma iyileşme olmaması olacaktır. Bu da lig üzerinde uzun vadeli olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir